نمای ساختمان

نماهای شیشه ای مدرن ساختمان

امروز به هر کجا نگاه کنید ، نوعی از نمای شیشه ای ساختاری مشاهده خواهید کرد. پیشرفت های اساسی در منظر مهندسی نما صورت گرفته است تا شیشه یکی از وسایل اولیه ساخت و ساز ساختمان های جدید باشد. نه تنها شیشه جذابیت بصری فوق العاده ای دارد ، بلکه اکنون اهداف کاربردی تری نسبت به گذشته نیز دارد.

انواع نماهای ساختمان بسیاری در بازار وجود دارد و هر یک از نظر اندازه قاب ، مواد و طراحی آن بسیار متفاوت است. استفاده از شیشه می تواند به عنوان یک جایگزین فوق العاده برای یک نمای سنتی استفاده شود.

در اینجا برخی از مهمترین مزایای نمای شیشه ای ارائه شده است.

بهره وری انرژی

اجازه ورود نور خورشید به ساختمان می تواند باعث صرفه جویی در مصرف انرژی شود زیرا می توانید به جای نور مصنوعی از نور طبیعی استفاده کنید. برخلاف تصور عموم مردم ، پیشرفت های فناوری در شیشه در حقیقت به آن در تنظیم گرمایشی و سرمایش ساختمان ها کمک کرده است. با توجه به الزامات دقیق انرژی که امروزه در ساختمان های تجاری قرار داده شده است ، شیشه با هدف تحقق محدودیت ها و همچنین ارائه مزایای صرفه جویی در هزینه ، بسیار با ارزش و مورد توجه می باشد.

مقاوم در برابر شرایط سخت آب و هوایی

نمای شیشه ای ساختاری به طور کلی به اندازه کافی قوی است که در مقابل برخی از سخت ترین عناصر آب و هوا مقاومت می کند. این که آیا شما در منطقه ای با آفتاب ، باد و باران ثابت زندگی می کنید ، شیشه یکپارچگی و ظاهر خود را بسیار بیشتر از بسیاری از مصالح ساختمانی سنتی حفظ می کند. و از آنجایی که شیشه زنگ نمی زند و هوا نمی تواند اثرات محیطی روی نمای ساختمان شما بگذارد.

انعطاف پذیری به همراه شفافیت یا مات بودن

شیشه را می توان تقریباً به هر شکلی قالب ریزی کرد و شفاف و یا آن را مات ساخت. امروزه بیشتر معماری ها از شیشه شفاف برای نمای ساختمان استفاده می کنند ، اما انعطاف پذیری مواد به معماران این امکان را می دهد تا معماران در استفاده از آن خلاق باشند. شفافیت و مات بودن هم مزایای کاربردی و هم زیبایی شناختی را ارائه می دهد ، بنابراین کارشناسان مهندسی نما می توانند از آن در بسیاری از کاربردهای مختلف استفاده کنند.

زیبایی چشم نواز

علاوه بر تمام مزایای کاربردی یک نمای شیشه ای ، یکی از بزرگترین مزایای آن ظاهر زیبا و خیره کننده است. صاحبان خانه یا صاحبان مشاغل می توانند با استفاده از  نمای شیشه ای خلاقانه برای ساختن یک ساختار باشکوه ، با املاک خود زیبایی را ارائه دهند. شیشه توانایی منحصر به فرد در ایجاد یک ساختمان پیچیده و دستیابی به تقریباً هر نوع طراحی معماری مورد نظر شما را دارد. در مورد ترکیب شیشه در معماری هیچ چیز دور از ذهن نیست ، بنابراین از زیبایی شناسی شیشه به نفع خود استفاده کنید.

انواع نماها با شیشه 

نمای کرتین وال

 

این نما جز نماهای مدرن امروزی است که بسیار شکیل و مطابق سلیقه بسیاری از افراد می باشد.در این نما بزرگترین سطح شیشه را می توان در نما داشته باشیم. فرم های آلومینیوم به صورت افقی و عمودی با سازه ها و ابعاد مختلفی تقسیم بندی می شوند.

انواع مختلف کرتین وال داریم :1- کرتین وال در پوش دار 2- یو چنل 3- تمام شیشه

این نما هیچ باری از خود ساختمان را به دوش نمی کشند و به همین دلیل سازه های آن به سازه های خود ایستا معروف هستند. در مقابل شرایط جوی بسیار مقاوم و دوام بالایی دارد، همچنین از راندمان حرارتی بالایی برخوردار است. روشهای زیادی برای نصب یک کرتین وجود دارد که برخی از آنها بهتر ، سریعتر و مقرون به صرفه تر هستند.

نمای اسپایدر

نام گذاری نمای اسپایدر دو دلیل دارد، دلیل اول؛ یراق آلات و اتصالاتی که شیشه را به سازه متصل می کند بسیار شبیه به عنکبوت می باشد به همین دلیل آن را اسپایدر می گویند و دلیل دوم اینکه نوع چینش شیشه ها که به صورت موزاییکی بر پایه محور ها می باشد، بسیار شبیه به عنکبوت می باشد. بنابراین به این نوع نمای ساختمان نمای اسپایدر گفته می شود. شیشه ها با ابعاد مختلف با سیم های بکسلی به سازه متصل می شوند. بیشتر در ساختمان های تجاری استفاده می شوند.

شیشه ها و نمای اسپایدر سازه های پیشرفته ای هستند که توسط مهندسین عمران تمام محاسبات شیشه اسپایدر انجام می شود و در آن تمام الامان ها مانند ضربه، زلزله، آتش سوزی و غیره مورد محاسبه قرار می گیرد و سپس با توجه به کاربرد و سایر شرایطی که مهندسان پیشبینی کرده اند نمای اسپایدر را اجرا می کنند. گاه بدون ستون آلومینیومی، گاه با ستون آلومینومی، گاهی با سازه های کابلی و گاهی هم با تیغه های شیشه ای شیشه اسپایدر در محل ساختمان اجرا می شود. همین حساسیت در طراحی این نوع نما و آب بندی شیشه ها ، زمان برای اجرا این نما را بالا می برد.

 

 

نمای فریم لس

این نما شامل شیشه هایی است که بر روی قابهای آلومینیوم یا آهن قرار می گیرد اما فقط شیشه در نما دیده می شود.نمای شیشه ای فریم لس یکی از پرکاربرد ترین نماهای شیشه ای است که امروزه در ساختمان ها استفاده می شود. به دلیل آب بندی ساده و نصب ساده ای که دارد از رایج ترین نما ها  است.کاربرد نمای فریم لس یا نمای شیشه ای بیشتر در ساختمان های تجاری یا اداری بوده و برای اماکن مسکونی همچون ویلا ها که مایل به داشتن چشم اندازی زیبا و نور کافی می باشند نیز توصیه می گردد. از دیگر مزایای آن نصب روی قاب تمام  آلومینیومی ،جدا بودن سازه نما از سازه اصلی ساختمان ،ظرافت در طراحی ،دارای باز شو مخفی ، تعویض آسان شیشه ،مقاوم در برابر ارتعاشات سازه اصلی ،مقاوم در برابر زلزله و امکان تحقق انواع طرح هایی خلاقانه را می توان نام برد.

نمای شیشه ای مدرن روش بهتری را برای ساخت یک ساختمان فراهم می کند در حالی که به طور قابل توجهی هزینه را کاهش می دهد و همچنین از آن برای بهبود بهره وری انرژی ساختمان استفاده می شود. نمای شیشه ای ضمن حفظ طراحی معماری ، هندسه سطح بسیار زیبایی را نیز ارائه می دهد. در آینده طراحان و معماران قصد دارند به پیشرفت در نمای شیشه ای بپردازند تا از لحاظ ساختاری بهتری از ساختمانها استفاده کنند.

یکی از بارزترین روندهای چند سال اخیر در املاک و مستغلات ، استفاده از نمای شیشه ای بوده است. شهرهای بزرگ امروز پر از ساختمانهای مرتفع و زیبا با نمای شیشه ای هستند. دلیل اصلی که سازندگان و معماران شیشه را ترجیح می دهند به این دلیل است که باعث کاهش وزن روی پایه می شود و از این رو ساختمان را نسبت به ساخت دیوارها سبک تر می کند.

شرکت آران دارای چندین سال تخصص در زمینه شیشه و همه چیز در مهندسی نما است. اگر به دنبال راهی هستید که بتوانید خانه یا محل کار خود را متمایز کنید ، معماری شیشه راهی برای انجام آن است. هر زمان که احساس نیاز برای مشاوره کردید با ما تماس بگیرید تا ببینید چگونه متخصصان ما می توانند به شما در طراحی ساختار مورد نظر کمک کنند.