در و پنجره Upvc

 

در و پنجره یو پی وی سی

از گذشته تا به امروز پنجره ها به عنوان دریچه ای برای عبور نور و هوا در ساختمانها طراحی شده اند، همچنین در سالهای اخیر پنجره به عنوان نماد زیبایی و هنر در معماری بناهای ساختمانها نقش بسیار مهمی ایفا می کند به همین علت سرعت تنوع درب و پنجره ها رو به افزایش است. چه بسا بعضی از ساختمانها فقط نمایی از شیشه دارند و دیگر خبری از نماهای آجری و سیمانی نمی باشد. به همین دلیل هر چقدر پیش می رویم در کنار طراحی انواع مختلف پنجره و درب به جنس و کیفیت آنها اهمیت بیشتری داده می شود.

در صنعت تولید درب و پنجره به واسطه وجود روحیه هنری در مصرف کنندگان استفاده از درب و پنجره بعنوان ابزار زیبایی و دکور روز به روز رونق گرفته است. معمارها به خاطر تولید انواع شیشه و توانایی نصب آنها در ابعاد مختلف ، پنجره ها را در اشکال متنوع طراحی می کنند. این در حالتی است که در کنار رشد سریع طراحی انواع درب و پنجره، فاکتورهایی چون امنیت، جنس مرغوب و جلوگیری از اتلاف انرژی متناسب با شرایط آب و هوایی هر منطقه در نظر گرفته می شود.

در سالهای اخیر با ورود درب و پنجره های UPVC  دنیای طراحی های ساختمانها متحول شد. با آگاهی مهندسین و معمارهای ساختمانها از موارد اعلام شده و حمایت و پشتیبانی مصرف کنندگان در بهینه سازی مصرف سوخت و صرفه جویی انرژی ، روز به روز صنعت درب و پنجره  UPVC در عرصه ساخت بناها رونق گرفت.

این صنعت اولین بار در کشور آلمان تولید شد و رشد استفاده از این نوع جنس به سرعت در اروپا افزایش پیدا کرد ، به طوریکه پنجره های UPVC یکی از مطمئن ترین ، پر مصرف ترین و مهم ترین مواد اولیه در ساخت درب و پنجره ساختمان ها می باشند . به همین علت تولید پنجره ها با آلومینیوم و یا چوب توقع مصرف کنندگان را در بازارها تامین نکرده و مشتریان خود را از دست داد.

انواع یراق آلات در بازشوهای پنجره

تک حالته – Turn

نحوه عملکرد : پنجره با استفاده از لولاهای قابل تنظیم و مکانیزم ضلع عمودی  فقط در یک محور باز می شود.

قیمت : پایین

کاربرد : این نوع بازشو اکثراً برای مکان هایی استفاده می گردد که معارضی مقابل آن وجود ندارد مواردی از قبیل پرده، اسباب و اثاثیه و… با توجه به اینکه نقاط قفل شونده ی این یراق در ضلع جلو و پشت بازشو می باشد و اغلب در اضلاع افقی، یراقی استفاده نمی کنند بهتر است برای بازشو با عرض کم (کوچکتر از 80 سانتی متر) استفاده شود.⁣

 

پنجره تک حالته

بالا بازشو (کلنگی ) – Tilt

نحوه عملکرد : پنجره با استفاده از لولاهای قابل تنظیم و مکانیزم ضلع افقی بالا فقط در یک محور بصورت زاویه دار از بالا باز می شود.

 قیمت : پایین

کاربرد : اکثراً برای مکان هایی استفاده می گردد که نیاز به زمان تهویه ی کمتری دارند و باز شدن بصورت مورب از بالا کفایت می کند. مکان هایی مانند حمام، سرویس بهداشتی، نورگیر پارکینگ ها و … امکان استفاده از این نوع بازشوها را دارند.

پنجره سرویسی یا کلنگی

دو حالت بازشو – Tilt & Turn

نحوه عملکرد : پنجره با استفاده از لولاهای قابل تنظیم و یک مکانیزم متصل بهم در اطراف بازشو قابلیت باز شدن در یک محور افقی و همچنین بازشدن بصورت زاویه دار از بالا را دارد.

قیمت : متوسط

کاربرد : با در نظر گرفتن دامنه ی قیمت و عملکرد، به عنوان یکی از پرکاربردترین نوع بازشو در جهان شناخته می شود. این نوع یراق با افزایش عرض و ارتفاع لنگه بازشو امکان افزودن مکانیزم کمکی و در نتیجه آب بندی و هوابندی بهتر را دارد. افزایش تعداد نقاط قفل شونده و قابلیت باز شدن در دو حالت، کمترین محدودیت را برای این نوع بازشو بوجود آورده است.⁣ 

پنجره دو حالته

فرانسوی ( French Door-French Window )

نحوه عملکرد : در یا پنجره شامل دو لنگه بازشوی لولایی می باشد که هنگام باز شدن همزمان دو لنگه هیچ قید یا واداری در محدوده بازشو وجود ندارد.
ترکیب در و پنجره های فرانسوی بصورت زیر است :
1.یک لنگه دو حالت بازشو – یک لنگه تک حالت بازشو
2.هر دو لنگه تک حالت بازشو

قیمت : بالا

کاربرد : برای مکان هایی که نیاز به یک ورودی یا دهانه بازشوی بزرگ دارند استفاده می شود. این نوع بازشو با توجه به شمایلی که در اکثر طراحی ها تقارن بین دو لنگه وجود دارد مورد نظر طراحان ساختمان قرار می گیرد. خصوصیات عملکردی این یراق دقیقاً مشابه یراق دو حالت و تک حالت بازشو می باشد.

آکاردئونی – Folding Slide

نحوه عملکرد : لنگه های بازشو در این سیستم شبیه به آکاردئون بصورت لولایی روی هم قرار گرفته و به یک سمت چارچوب هدایت می شوند. حرکت لنگه ها توسط غلطک ها و ریل افقی بالا و پایین چارچوب انجام می شود.

قیمت : بسیار بالا

کاربرد : برای مکانهایی که نیاز به یک دهانه ی بزرگ جهت رفت و آمد است از این سیستم استفاده می شود. این سیستم برای دسترسی وسیع به تراس یا حیاط بزرگ کاربرد دارد و در ابعاد کوچک توجیه پذیر نمی باشد. (عرض دهانه ی مفید بازشو بالای 3 متر می باشد.)

 

فولکس واگنی – Tilt & Slide

 نحوه عملکرد : باز و بسته شدن این یراق شبیه به در اتومبیل ون استیشن است. مکانیزم یراق در چهار ضلع لنگه بازشو بصورت یکسره به یکدیگر متصل هستند و تعداد نقاط قفل شونده بیشتری را ایجاد نموده است. هنگام باز کردن، لنگه بازشو حدود 15 سانتی متر به سمت داخل ساختمان آمده و با کمک غلطک ها و ریل نصب شده روی چارچوب بصورت افقی حرکت می کند.

قیمت : بالا

کاربرد : تعداد نقاط قفل شونده در چهار طرف و حرکت افقی که مزاحمتی برای اثاثیه و پرده ندارد باعث شده این نوع بازشو یکی از کامل ترین نوع بازشو ها باشد. با توجه به دامنه قیمت بالا، این یراق اکثراً برای مکان هایی که توجیه اقتصادی دارند استفاده می شود. در مکان هایی که نیاز به شیشه و بازشو با ابعاد بزرگ دارند پنجره ی فولکس واگنی می تواند گزینه ی مناسبی باشد.

 

پنجره فولکس واگنی

⁣کشویی – Sliding

نحوه عملکرد : پنجره با کمک غلطک های زیر بازشو بصورت افقی بر روی ریل آلومینیومی چارچوب حرکت می کند.

قیمت : متوسط

کاربرد : در مکان هایی که نیازی به جابجایی اثاثیه و پرده برای بازکردن بازشو نمی باشد ولی این نکته را باید یادآور شد که این نوع بازشو حدود 20% عایق کمتری نسبت به پنجره های لولایی محسوب می شود. با این اوصاف این نوع پنجره ها برای مناطقی که دارای آب و هوای معتدل هستند مناسب می باشد که بتوان از تهویه طبیعی به راحتی استفاده نمود.  در مناطق پر سر و صدا و پر گرد و غبار استفاده از این سیستم توصیه نمی شود. 

در کشویی